Adobe Flash

Adobe Flash برنامه‌ای است که توسط گرافیک‌ جذاب، انیمیشن، بازی‌ها و برنامه‌ها کمک می‌کند تا اینترنت جای بهتری باشد و برنامه‌های کاربردی و فیلم‌های ویدئویی آنلاین را در اختیار مردم قرار می‌دهد؛ اما سال‌هاست که مردم و توسعه‌دهندگان به علت طبیعت مشکل‌دارش از آن متنفر شده‌اند[۱].

اما پایان دوره Adobe Flash نزدیک است. شرکت Adobe در روز سه‌شنبه ۲۵ جولای سال ۲۰۱۷ بیانه‌ای صادر کرد[۲] که مبنی بر آن این شرکت در پایان سال ۲۰۲۰ به‌روزرسانی‌ها و گسترش دادن Flash Player را خاتمه خواهد داد.

این اقدام شرکت Adobe تحسین همگان را به دنبال داشت چراکه Adobe Flash به علت حملات روز صفر متداولی که از طریق آن انجام می‌شد بسیار بدنام شده بود و به یک ابزار موردعلاقه برای مهاجمان و مجرمین سایبری تبدیل شده است[۳].

در حال حاضر نزدیک به دو دهه از زمانی که Adobe Flash بر عرصه انیمیشن وب حکم‌فرمائی می‌کند می‌گذرد که عملاً استانداری برای پخش ویدیوها به‌صورت آنلاین است اما مهاجمان هرروزه سوراخ‌های امنیتی بیشتری برای بهره‌برداری کردن از آن پیدا می‌کنند و کامپیوترهای کاربران را مورد هدف قرار می‌دهند[۴].

شرکت Adobe در وب‌سایت خود این‌گونه نوشته است: “ما به‌روزرسانی‌ها و گسترش دادن Flash Player را در پایان سال ۲۰۲۰ خاتمه خواهیم داد و سازندگان محتوا را به انتقال از محتوای Flash به فرمت‌های باز جدید تشویق می‌کنیم.”

تا سال ۲۰۲۰، شرکت Adobe همچنان با اپل، گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و موزیلا همکاری خواهد کرد تا به‌روزرسانی‌های امنیتی Flash Player را در مرورگرهای وب این شرکت‌ها ارائه داده و همچنین پشتیبانی از نسخه‌های جدید نرم‌افزار را نیز ادامه خواهد داد، اما این شرکت هیچ ویژگی جدیدی به Flash اضافه نخواهد کرد.

در سال ۲۰۱۰، استیو جابز، مدیرعامل سابق اپل، فلش پلیر را منسوخ کرد. همچنین در اوایل سال گذشته، گوگل نیز شروع به تحریم Adobe Flash Player کرد. گوگل در نسخه ۵۳ گوگل کروم به نفع HTML5 و توسط حذف بنر Flash از پلتفرم تبلیغاتی Adwords این تحریم‌ها را آغاز کرد[۵].

با توجه به نزدیک شدن به پایان کار Flash، بسیاری از شرکت‌های فن‌آوری بزرگ مانند اپل، فیس بوک، یوتیوب، گوگل کروم و فایرفاکس به سمت جایگزین جدیدی برای Flash یعنی HTML 5 رفتند.

  • مایکروسافت بیانه‌ای صادر کرد و برنامه خود را جهت غیرفعال کردن Flash Player در تنظیمات پیش‌فرض در Edge و Internet Explorer در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد[۶] و همچنین حذف Flash از تمامی نسخه‌های در حال پشتیبانی ویندوز در سال ۲۰۲۰ را نیز در دستور کار دارد.
  • گوگل نیز توقف تدریجی Flash را در طی سالیان پیش رو در دستور کار خود قرار داده است و به نمایش درآمدن خودکار Flash را در تنظیمات پیش‌فرض مرورگر خود غیرفعال کرده است.
  • در ماه ژانویه سال گذشته، یوتیوب نیز برای ارائه ویدیوهای خود برنامه دیگری را جایگزین Flash کرد.
  • موزیلا نیز همچنین افزونه Flash را به‌طور کامل در فایرفاکس بلاک کرد و البته اجازه می‌دهد تا کاربران Extended Support Release از Flash تا پایان سال ۲۰۲۰ استفاده کنند.
  • مرورگر Safari شرکت اپل نیز در حال حاضر و در هر وب‌سایتی که نیاز به Flash داشته باشد، نیاز به اجازه صریح کاربر برای اجرای آن دارد.

بنابراین، تاریخ دقیق مراسم خداحافظی با Adobe Flash Player در روز ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

بااین‌حال، این شرکت بهترین ابزارهای انیمیشن و ویدئویی مانند Adobe Animate CC را ارائه می‌دهد[۷]، که ابزار انیمیشن Premier Web این شرکت برای توسعه محتوای HTML5 است.

Adobe Animate CC بیشتر به نظر می‌رسد نوعی به‌روزرسانی برای نرم‌افزار Flash Professional است که از فرمت‌های Adobe Flash یا SWF و AIR به همراه دیگر فرمت‌های ویدیو و انیمیشن شامل HTML5 canvas و خروجی WebGL و ۴K، پشتیبانی می‌کند.

 

منابع

[۱] http://thehackernews.com/2017/07/kill-adobe-flash-player.html

[۲] http://thehackernews.com/2015/06/adobe-flash-player.html

[۳] https://blogs.adobe.com/conversations/2017/07/adobe-flash-update.html

[۴] http://thehackernews.com/2015/10/flash-player-exploit.html

[۵] http://thehackernews.com/2016/01/flash-heap-isolation-exploit.html

[۶] http://thehackernews.com/2016/02/flash-advertising-html5.html

[۷]https://blogs.windows.com/msedgedev/2017/07/25/flash-on-windows-timeline/#2vaHKsR1y1saXcT4.97

[۸] http://thehackernews.com/2015/12/adobe-flash-animate-cc.html